10+1 COVID kulcskérdés a terhesség és gyermektervezés kapcsán
Rengeteg különböző információ kering a gyermeket tervezők és várandósok kapcsán a COVID vakcináról és a fertőzésről. Pedig a megbízható információ talán számukra az egyik legfontosabb. Hogy a leghitelesebb, adatokon nyugvó információkat nyújtani pácienseinknek, szakorvosaink folyamatosan követik Dr. Victoria Male, a vírus és a vakcina adatok nemzetközi szakértőjének, valamint Dr. Kemenesi Gábor virológus szakorvos adatait és szakvéleményét, illetve egyeztetnek velük kérdések, és a legújabb eredmények kapcsán. Alábbi cikkünk az Ő információik alapján íródott, Dr. Bock István vezető biológus és Dr. Varga Norbert klinikai genetikus szakorvos jegyzeteivel.
Ha pedig kíváncsiak a válaszok hátterében álló kutatásokra, itt megtalálják a jegyzéküket!
COVID és várandósság - 10 kulcskérdés
1.Várandós vagyok. Milyen veszélyekkel jár, ha a terhességem során esetleg megfertőződőm a koronavírussal?
A COVID fertőzés kockázatot jelent a várandósok számára, különösen a terminus második felében. A kismamák nagyobb eséllyel kerülhetnek kórházba, mint a nem várandósok. Sajnos koraszülés, vagy halvaszülés is nagyobb eséllyel fordul elő koronavírusos kismamáknál, illetve újszülött gyermeküknek nagyobb valószínűséggel lesz szüksége inkubátoros ellátásra (Részletes angol nyelvű adatok: 21.cikk).
Bár jelenleg a maszk hordása nem kötelező, mindenképpen ajánljuk a kismamák és közvetlen környezetük számára annak viselését zsúfolt terekben, például a közlekedési járműveken és repülőtereken.
2. Várandós vagyok és megfertőződtem koronavírussal. Mit tegyek?
Fontos, hogy a koronavírus nem rendelkezik teratogén (magzatkárosító) hatással, ezért ne essünk pánikba.
Azonban, mint bármilyen lázzal járó vírusos megbetegedés, ritka esetekben járhat a magzatra káros következményekkel, melyek kiszűrésére az alábbiakat ajánljuk:
- 1.trimeszterben: a szervek kialakulása közben szervfejlődési, így szívfejlődési elváltozásokat okozhat. Ezért 1. trimeszteri koronavírus fertőzés esetén magzati szív ultrahangvizsgálat is javasolt.
- 2. és 3. trimeszterben: méhen belüli növekedési elmaradást (IUGR) okozhat, így mind a várandósság alatti ultrahangos vizsgálatok során, mind a születés után fokozott figyelem szükséges a babánál. A fertőzés speciális jellemzője, hogy a várandósság megnöveli a betegség súlyos lefolyás kockázatát ha a kismama nem, vagy részlegesen oltott, illetve túl sok idő telt el a második oltásának beadása óta.
- 20. terhességi hét után, mint minden más anyai szervezetet igénybe vevő fertőzés, a COVID is megnöveli a koraszülés beindulásának kockázatát. Kiemelten fontos, hogy a kismama szigorúan kerülje a megerőltető tevékenységeket, pihenjen és figyeljen fokozottan teste jelzéseire!
- A szüléshez közeli hetekben bekövetkező megfertőződés esetén a kismamának olyan egészségügyi intézményben kell szülnie, ami patológiás terhesség ellátására szakosodott, és rendelkezik újszülött intenzív ellátó részleggel.
3. Biztonságos a COVID vakcinát terhesség alatt beadatni?
Igen. A oltottak körében számos nyomonkövetéses vizsgálat zajlik világszerte. Ezek eddigi adatai alapján az oltottaknál pontosan az átlag szerinti a magzati rendellenességek aránya, a COVID oltás és a vetélések nem állnak összefüggésben, és nem emelkedett a halvaszülés, koraszülés vagy az átlagosnál kisebb súllyal születés kockázata (28., 29. ,30. cikk).
Az általános, minden vakcinával kapcsolatos javallat szerint ugyanakkor a szülés időpontjához közel már nem ajánlott oltást kapni, hogy elkerüljük a természetes oltási reakciók jelentkezésének és a szülésnek az egybeesését.
4. Nem vagyok várandós, de később gyermeket tervezek. Megkaphatom a védőoltást?
Igen. Az adatok alapján nincs bizonyíték arra, hogy a védőoltás csökkentené a teherbeesés esélyét. Így, például az Egyesült Királysági Royal College szakembereinek véleménye szerint, nincs szükség várni a teherbeeséssel várni a vakcináció után (16.cikk).
5. Magas az ellenanyagszintem. Ennek ellenére is javasolt felvennem a 3. oltást?
Igen, mind a várandósság, mind a gyermektervezés alatt. Túl magas ellenagyan szint nem létezik. A COVID vakcinák hatékonysága a 4-6. hónap után jelentősen csökken, így az oltástól eltelt időt javasolt figyelembe venni.
6. Ha várandósságom alatt COVID elleni oltást kapok, az meg fogja védeni újszülött gyermekemet is a fertőzéstől?
Már elérhetők az első, ezt vizsgáló tanulmányok. Ezek szerint a fertőzés ellen védő IgG antitestek át tudnak jutni a méhlepényén keresztül (45, 46, 25, 47, 26, 48, 49, 50, 51, 52.cikk). Mivel más védőoltások (pl. influenza elleni védőoltás) is megvédik az újszülötteket a fertőzéstől, a szakemberek arra számítanak, hogy a koronavírus elleni vakcina is hasonló védelmet fog nyújtani a kisbabáknak (A témában további kutatások vannak folyamatban).
7. Úgy hallottam, a COVID vakcina csökkentheti a férfiak termékenységét. Igaz ez?
Nem. Három tanulmány is készült, amely a hímivarsejt minőséget vizsgálta az oltás előtt és után. A védőoltás nem okozott semmilyen elváltozást a spermaszámban és a minőségben. (A lombik-programban résztvevő, illetve a stimulációs kezelést nem kapó önkéntesek vizsgálatáról a referenciában közölt cikkek számolnak be (17, 18, 19.cikk).)
Fontos hozzátennünk, hogy ezzel ellentétben a koronavírus fertőzésről már tudjuk, hogy káros hatással van a sperma minőségre (20. cikk).
8. Azt hallottam, hogy a COVID elleni oltás csökkentheti a nők termékenységét. Igaz ez?
Nem. Számos bizonyíték mutatja, hogy a koronavírus elleni vakcinák nem csökkentik a fertilitást.
- Az oltás tesztelésekor ugyanannyian estek teherbe azok közül, akik valódi vakcinát kaptak, mint akik nem kaptak. Ez azt mutatja, hogy a vakcinák nem akadályozzák a teherbeesést. A résztvevők várandóssága során sem állapítottak meg náluk a normálistól eltérő tüneteket (2, 3, 4, 5.cikk )
- A lombik programban (IVF) résztvevők oltása nem érintette a petefészek működését, a petesejt minőséget és a megtermékenyítési vagy a fogantatási arányt (6, 7, 8, 9. cikk).
- A vakcina tüske fehérjéi nem okoznak problémát a méhlepényben. Az oltás működési elve, hogy szervezetünket a tüske (Spike) elnevezésű vírusfehérjéhez kötődő antitestek termelésére készteti, ami megállítja a vírusfertőzést a testünkben. A méhlepényben is találhatók a tüske fehérjéhez hasonló fehérjék, de laboratóriumi vizsgálatok alátámasztották (12. és 13. cikk), hogy a vírus és a méhlepény fehérjéi között nincs elég hasonlóság ahhoz, hogy az antitest kötődjön hozzá, így károsítsa azt.
9. Jelenleg szoptatok. Megkaphatom a védőoltást?
Nincs ismert kockázata az úgynevezett nem élő (pl. mRNS alapú) vakcináknak a szoptatás ideje alatt, a kutatások nem tapasztaltak bármilyen erre utaló jelet, így a szakmai szervezetek kifejezetten javasolják a szoptató anyák beoltását.
Ráadásul számos vizsgálat kimutatta már, hogy a kismamák által termelt, védő hatású antitestek nagy koncentrációban eljutnak az anyatejbe (46, 56, 57, 58, 48, 59, 60, 61, 62, 63. cikk) és az eddigi vizsgálatok alapján ez a koronavírus fertőzésre reagáló T sejtekre is igaz (64, 65 cikk). Azaz várhatóan védelemmel fognak szolgálni az újszülöttek számára is – habár további kutatási eredmények szükségesek ennek megerősítésére.
10. Várandósságom során szedhetek a COVID ellen Favipiravir-t? Mi lehet ennek a következménye?
Nem! A Favipiravir rendkívül hatékony gyógyszer a vírus ellen, azonban magzatkárosító hatású, tehát ártalmas lehet a születendő gyermek számára, így terhesség során NEM szedhető! Mivel a gyógyszer a spermiumba is kiválasztódik, még a terhesség alatti közösülés Favipiravir-t szedő férfival is növeli a magzati károsodás lehetőségét! A gyógyszer szedését követően minimálisan 7 napot szükséges várni a teherbeeséssel.
Ha a gyógyszer szedése korai terhességben történik (2-6 terhességi hét között), jellemzően spontán vetélés alakul ki. Az első trimeszterben történő Favipiravir alkalmazás, annak szervfejlődést gátló tulajdonsága okán vizsgálat nélkül is terhességmegszakítás lehet javallott.
Ha a kismama ezt a gyógyszert szedte, és a terhesség folytatása mellett dönt, a 12. és a 18. heti magzati ultrahang vizsgálatot is olyan helyen kell elvégeztetni, amely kiváló felbontású ultrahang készülékkel, és nagy tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. Az előírt vizsgálatokon felül magzati szív ultrahang is javasolt. Amennyiben a 12. vagy 18. heti magzati ultrahang vizsgálat felveti a központi idegrendszer érintettségét, magzati mágneses rezonancia (MR) vizsgálat javasolt.
+1 kérdés: Befolyásolhatják-e a COVID elleni vakcinák a menstruációs ciklust?
Dr. Victoria Male kutató nemrégiben a COVID elleni vakcinák menstruációs ciklusra vonatkozó hatásáról közölt adatokat. Az általa összegyűjtött kutatási eredmények összefoglalása szerint:
- a hormonális fogamzásgátlót szedő, endometriózisban vagy policisztás ovárium szindrómában (PCOS) szenvedő nők több esetben számoltak be a menstruációjuk korábbi vagy későbbi jelentkezéséről vagy annak erősségének változásáról az oltással érintett ciklusban
- a kutatásban részt vettek körében a ciklusban történt bármilyen változás az első és második oltás ugyanúgy jelentkezett
- az oltás típusa és a ciklus megváltozása között nincsen összefüggés
- arról, hogy mi az oka annak, ha az oltás valóban okoz az oltási hónapban bármilyen változást a ciklusban, még nincsen elegendő adat, vélhetően egy általános immunreakcióval van összefüggésben
- a ma rendelkezésre álló adatok alapján ugyanakkor nem bizonyítható egyértelműen, hogy az oltás cikluszavart okoz. De jelenleg is folyamatosak a kutatások a témában.
Cikkünk szakértői: Dr. Victoria Male (Imperial College, London) és Dr. Kemenesi Gábor (Pécsi Tudományegyetem), cikkünk forrásanyagának szerzői, illetve Dr. Varga Norbert klinikai genetikus (Istenhegyi Géndiagnosztika, a 4., 9. és 10. pont szakértője).
Itt találja az eredeti cikket: Viki Male (@VikiLovesFACS) / Twitter
Amennyiben a fentieken kívül további kérdései vannak, tegye fel őket bizalommal bármelyik magzati diagnosztikai specialistánknak vagy klinikai genetikusunknak időpontja alkalmával!
Ha pedig a fentiek alapján szeretne vizsgálatokra bejelentkezni, az alábbi linkeken tud időpontot foglalni: