Az alábbiakban információt talál a várandósgondozás kapcsán felmerülő gyakori kérdésekről!
Kérjük, amennyiben ezeken kívül bármilyen egyéb kérdése lenne, foglaljon időpontot szakorvosaink valamelyikéhez!
Gyakori kérdések a Várandósgondozás kapcsán
1. Mit jelent a várandósgondozás?
A hivatalos leírás szerint a várandósgondozás “egy összetett egészségügyi szolgáltatás, amelyet a szülész-nőgyógyász orvos végez a szülésznő, a védőnő és a háziorvos együttműködésével és segítségével. Célja a várandós nő egészségének megőrzése, a magzat egészséges fejlődésének és egészségesen történő megszületésének elősegítése, a veszélyeztetettség és a szövődmények megelőzése, felismerése és szükség esetén kezelése, valamint a szülésre, a szoptatásra és a csecsemőgondozásra való felkészítés.”
Centrumunkban a Terhesgondozási kivizsgálási csomagot kötő várandósok a kötelező, valamint az általunk ajánlott kivizsgálásokat és egyéb szolgáltatásokat rendkívül kedvezményesen végeztethetik el, kiváló szakorvosaink által, kellemes környezetben.
2. Mikor érdemes felkeresnem Önöket az első vizsgálat és a csomagkötés kapcsán?
A menstruáció kimaradása után egy héttel ajánlott elvégezni a kora terhességi vizsgálatot, amely alkalmas a terhesség megállapítására. Erre akkor is szükség van, ha az otthoni teszt pozitív eredményt mutatott, mert így bizonyosodhatunk meg arról, hogy minden rendben halad. Az első vizsgálat (általában) hüvelyi ultrahangvizsgálatot jelent, melynek során tisztázódik a beágyazódás helye, így kizárható a méhen kívüli terhesség, amely a terhességek mindössze 1 százalékánál fordul csak elő, de az esetleges következmények miatt fontos minél hamarabb elvégezni a vizsgálatot.
Már ekkor meg tudja kötni a csomagot, de ha még ekkor bizonytalan, akkor elegendő csak a 12.heti nagy kivizsgálások előtt szerződnie A trimeszterekre vonatkozó díjakat nem szükséges előre kifizetnie, mindig csak az aktuális trimeszterét.
3. Ha csomagot kötök, a laborleleteim is kiértékelésre kerülnek? Ha igen, ki és mikor nézi meg ezeket?
Természetesen igen. A Várandósgondozásért felelős vezető asszisztensünk minden elkészült eredményt 72 órán belül egyeztet a gondozást végző orvossal és tájékoztatja önt, amennyiben teendője van ennek kapcsán. Jelentősebb eltérés esetén kollégánk a lelet már a következő munkanapon egyezteti az aznap gondozást végző szakorvossal és tájékoztatja önt, amennyiben a szakvélemény alapján teendőkkel van.
Azon rendkívül ritka esetekben, ha a laborérték azonnali beavatkozást igénylő eredményt mutat ki (évente mindössze alkalommal fordul ilyen elő Centrumunk páciensei körében) , erről a labor haladéktalanul, munkaidőtől függetlenül azonnal értesíti vezető asszisztensünket, aki azonnal keresi a kismamát.
4. Hogyan kell készülnöm az egyes vizsgálatokra?
Csomagkötéskor átadunk önnek egy részletes tájékoztatót minden egyes szükséges vizsgálat kapcsán. Ezen találja feltűntetve, hogy mikor milyen vizsgálatok következnek, mely laborvizsgáltok éhgyomriak és melyek nem. A 12. heti ultrahangvizsgálaton telt hólyaggal szükséges részt venni, a többi ultrahangvizsgálatnál nincsen erre szükség. Azzal kapcsolatban, hogy kísérő bemehet-e a vizsgálatokra, kérjük, mindig ellenőrizze az aktuális járványügyi szabályzatot. Célunk, hogy a leendő szülők együtt lehessenek legyen, amikor ezt az esetszámok lehetővé teszik. Kérjük, amennyiben meg tudják oldani, kisgyermeküket ne hozzák el a vizsgálatokra, mert sokszor megijednek ezek során, illetve akaratlanul is zavarhatják a szűrést végző orvos munkáját, amely rendkívül nagy odafigyelést kíván meg.
5. Ki, mikor és hogyan tölti a várandós gondozási kiskönyvet?
A terhességet igazoló korai ultrahangos orvosi vizsgálat után, még a 2. terhességi hónapban ajánlott felkeresni a védőnőt, aki gondozásba veszi a kismamát és ekkor át is adja a várandós kiskönyvet. Érdemes vele már ekkor egyeztetni, hogy ő szokta-e kitölteni, vagy minden alkalommal a gondozó orvost kérjük meg erre. Tapasztalatunk szerint ez vegyesen alakul, így kérjük, minden alkalommal jelezze a vizsgálatokon, ha az orvos pecsétjére és aláírására van szükség!
6. Kihez fordulhatok, ha a várandósságom során panaszom van?
A következő, akut panaszok esetén haladéktalanul keresse fel a területileg illetékes kórházat:
- Bármely időszakban jelentkező erős vérzés ( élénkpiros, nagy mennyiségű, görcs kíséri)
- Magzatvíz folyás gyanúja
- Ha a 24.hét után nem érez magzatmozgást hosszabb ideig (ilyenkor próbáljon meg enni a kismama, és utána fekve figyelje a mozgást). A 28. hét után általánosan napi 3-10 mozgást érez a kismama
- Ha kiugróan magas vérnyomás értéket mér otthon, melyet szubjektív tünet is kísér ( fejfájás, látászavar, szédülés, szikralátás, émelygés)
- Ha laborértéke miatt azonnali értesítést kap
Ha nincsenek a fenti súlyosságú panaszai, de nem érzi magát jól, bizonytalan a tüneteit illetően, hívja központunkat és hétköznapokon a lehető leghamarabb biztosítunk az Ön számára extra időpontot.
7. Ha a gondozás során extra vizsgálatok elvégzését javasolja az orvosom, mit tehetek?
A nálunk csomagot kötő kismamáknak ilyen esetekben a lehető leghamarabb biztosítunk vizsgálati időpontot. Az extra vizsgálat – amennyiben az nem része a csomagnak – térítés ellenében vehető igénybe.
8. Ha magánellátásban veszek részt terhesgondozáson, szülhetek a területileg illetékes állami kórházban?
Természetesen igen. A Centrumunkban készült eredményeit, leleteit a terhesgondozások alkalmával folyamatosan átadjuk, amivel fel tudja keresni az illetékes kórház szülészetét.
9. A várandósgondozás után szülhetek az Istenhegyi Géndiagnosztikán, vagy a gondozó orvosomnál?
Intézményünkben szülési lehetőség nincsen, azonban kiváló partnerintézményünk örömmel várja a nálunk gondozott kismamákat!