1. Mi a különbség a citológiai vizsgálat és a HPV teszt között?
Mindkét vizsgálati módszer célja a méhnyakrák megelőzése. A citológia szövettani vizsgálatot jelent, melynek során a citológus szakember a laboratóriumban mikroszkóppal vizsgálja mega nőgyógyász által levett mintát (kenetet), azaz szemrevételezi a méhnyakból vett hámsejtek alakját, szerkezetét, valamint a mintából bizonyos fertőzéseket is ki tud mutatni..
A HPV szűrés ezzel szemben egy molekuláris teszt, melynek során PCR technikával egy laboratóriumi mérőeszköz vizsgálja meg a mintában a HPV vírus különböző törzseinek jelenlétét, a vírus DNS-ét keresve. A HPV szűrés pozitív eredménye esetén alkalmazott biomarker vizsgálat pedig azt mutatja ki laboratóriumi eszközökkel, hogy a vírus a közeljövőben várhatóan elindít-e, vagy esetleg már el is indította a rákos sejtek képződését.
2. Melyik vizsgálat ajánlott inkább a méhnyakrák szűréshez?
A hazai ajánlás szerint mind a citológiai, mind a HPV szűrőteszt alkalmas a megelőzéshez.
Citológiai vizsgálattal a rákmegelőző állapotok 50-70%-a szűrhető ki, ennyi esetben vehető észre a sejtek kóros elváltozása. A humán papillómavírus kimutatás PCR módszerrel történik, melynek a megbízhatósága a vizsgált vírustörzsekre 99% feletti. Mivel a két szűrés teljesen más módszerrel történik, hatékonyságuk összehasonlítása nehéz, de egy közel 200.000 nő bevonásával készült európai felmérés alapján a HPV teszt alapú szűrés 60-70%-kal megbízhatóbbnak bizonyult. Azonban mivel nemcsak a HPV okozhat rákot, mindkét vizsgálat fontos szerepet tölt be a megelőzésben.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum ajánlása, hogy mindkét vizsgálatot végeztesse el egyidejűleg a levett mintából a lehető legnagyobb megbízhatóság érdekében. Amennyiben a HPV teszt pozitív eredményt ad valamelyik vírustörzsre, mindenképpen javasoljuk egy biomarker teszt elvégeztetését is a már levett mintát annak érdekében, hogy a vírus rákot okozó hatását fel lehessen mérni.
3. Mit tehetek, ha az eredményem pozitív lesz?
Fontos tudnia, hogy valamely HPV törzs jelenléte még nem jelenti, hogy ön méhnyakrákot kaphat. Egyrészt számos olyan humán pappilómavírus van, mely nem jelent magas kockázatot. Másrészt az is előfordulhat, hogy önnek ugyan úgynevezett High Risk, azaz magas kockázatú HPV fertőzése van, de a vírus nem aktív a szervezetében, azaz a közeljövőben várhatóan nem okozhat problémát. Mindezek ellenőrzésére a biomarker tesztek alkalmasak.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikán, vagy HPV partnereinél levett minta esetében azonnal kérheti a biomarker teszt elvégzését, mert a levett mintája megőrzésre kerül. Intézményünkben a CONFIDENCE marker tesztet végeztetjük, mely úgynevezett metilációs technikával, kimagasló megbízhatósággal működik.
Amennyiben a marker tesztje is pozitív lesz, biztosan további vizsgálatokra és nagy valószínűséggel megelőző beavatkozásra lesz szüksége. Ilyen esetekben segítünk önnek a megfelelő következő lépésekkel kapcsolatos tanácsadásban.